Yeni Yerleşen Öğrenciler İçin Ders Kayıt Duyurusu

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ

2017-2018 GÜZ YARIYILI

DERS KAYIT DUYURUSU

(YENİ ÖĞRENCİLER)

 

 

DERS KAYIT TAKVİMİ

 

Ders Kayıt Tarihleri

-Başlangıç

11 Eylül 2017 (Saat: 10.00)

-Bitiş

15 Eylül 2017 (Saat: 23.59’ a kadar)

Derslerin Başlama Tarihi

18 Eylül 2017

Etkileşimli Danışman Onayı Son Tarihi

22 Eylül 2017  (Saat:17.30’ a kadar)

Ders Ekleme/ Silme Tarihleri

-Başlangıç

18 Eylül 2017 (Saat: 08.30)

-Bitiş

22 Eylül 2017 (Saat: 17.30’ a kadar)

Mazeretli Ders Kayıt Başvuru Tarihleri

25-27 Eylül 2017  (Saat:17.30’ a kadar)

Mazeretli Ders Kayıt Tarihleri

28-29 Eylül 2017  (Saat:17.30’ a kadar)

 

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

1.Üniversitemize ait eğitim öğretimi düzenleyen mevzuatı mutlaka okuyunuz.

2.Üniversitemiz internet sayfasından yapılan duyuruları sürekli takip ediniz.

3.Öğrenci Bilgi Sisteminde (OBS) kayıtlı olan GSM numaranızı ve diğer iletişim bilgilerinizi sürekli güncel tutunuz.

4.Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) giriş şifrenizi kimseyle paylaşmayınız.

5.Ders kaydını yaptırmamanız durumunda,  2017-2018 Güz Yarıyılında derslere devam edemeyeceğinizi ve öğrencilik haklarından faydalanamayacağınızı unutmayınız.

6.Birinci yarıyıla ait tüm derslerin seçilmesi zorunludur.

Not: İngilizce muafiyet sınavına girmek için başvuru yapmış olsanız bile, ders seçimi yaparken İngilizce I dersini de ekleyeniz.

7a) Zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfı olan programlara kayıt yaptıran öğrencilerin ders kaydı yaptırmalarına gerek yoktur. Bu öğrencilerden ikinci öğretim bölümlerine kayıt yaptıranların, kayıt yaptırdıkları bölümlerine ait öğrenim ücretini (harç) ödemeleri yeterlidir. İngilizce Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (YDYS) 08 Eylül 2017 tarihinde, İngilizce Yabancı Dil Düzey Belirleme Sınavı (YDBS) 18 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olup,  İngilizce zorunlu hazırlık sınıfı dersleri de 18 Eylül 2017 tarihinde başlayacaktır. (Not: Zorunlu Hazırlık Sınıfına kayıtlı öğrenciler Bahar Yarıyılı kayıt yenileme tarihlerinde Bahar Yarıyılı harcını da ödemek zorundadırlar.)

Zorunlu İngilizce hazırlık sınıfına devam edecek öğrencilerin http://ydyo.dpu.edu.tr/ internet adresinde yayınlanan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

b) İslami İlimler Fakültesi İlahiyat Bölümü Zorunlu Arapça hazırlık sınıfına yaptıran öğrencilerin ders kaydı yaptırmalarına gerek yoktur. Bu öğrencilerden ikinci öğretim bölümlerine kayıt yaptıranların, kayıt yaptırdıkları bölümlerine ait öğrenim ücretini (harç) ödemeleri yeterlidir. Zorunlu Arapça Hazırlık Yeterlik Sınavı ve Seviye Tespit Sınavı 08 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olup,  Zorunlu Arapça Hazırlık Sınıfı dersleri 11 Eylül 2017 tarihinde başlayacaktır. (Not: Zorunlu Arapça Hazırlık Sınıfına kayıtlı öğrenciler Bahar Yarıyılı kayıt yenileme tarihlerinde Bahar Yarıyılı harcını da ödemek zorundadırlar.)

Zorunlu Arapça hazırlık sınıfına devam edecek öğrencilerin http://iif.dpu.edu.tr/ internet adresinde yayınlanan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

8.İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfına kabul edilen öğrencilerin ders kaydı yaptırmalarına gerek yoktur. Bu öğrencilerden ikinci öğretim bölümlerine kayıt yaptıranların, kayıt yaptırdıkları bölümlerine ait öğrenim ücreti (harç) ödemeleri yeterlidir. Yabancı Dil Düzey Belirleme Sınavı (YDBS) 18 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olup, İsteğe Bağlı İngilizcen Hazırlık Sınıfı dersleri de 18 Eylül 2017 tarihinde başlayacaktır. (Not: İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfına kayıtlı öğrenciler Bahar Yarıyılı kayıt yenileme tarihlerinde Bahar Yarıyılı harcını da ödemek zorundadırlar.)

Not: İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık sınıfına kabul edilen öğrenci listesi, Yabancı Dil Yeterlilik ve Yabancı Dil Düzey Belirleme Sınavlarının yeri ve saati ve hazırlık sınıfları ile ilgili diğer duyuruların Yabancı Diller Yüksekokulu’nun http://ydyo.dpu.edu.tr internet adresinden ilan edileceğinden, ilgili öğrencilerin söz konusu internet sitesini takip etmeleri gerekmektedir.

9.Tıp Fakültesine kayıt yaptıran öğrencilerin ders kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

 

ÖĞRENİM ÜCRETİ (HARÇ) ÖDEME

İkinci öğretim programlarına kayıt yaptıran öğrencilerin ders kayıt aşamasına devam edebilmeleri için, öncelikle öğrenim ücretini ödemeleri gerekmektedir. Öğrenim ücretini ödemeyen öğrenci, ders seçim işlemini yapsa bile ders kaydını kesinleştiremeyeceğinden kaydı geçersiz olacaktır.

Öğrenim ücretinin ödenmesi ile ilgili açıklamalar için tıklayınız

 

DERS KAYDI

11-15 Eylül 2017 tarihleri arasında ders kaydı yaptıracak öğrencilerimizin aşağıda belirtilen adımları izlemeleri gerekmektedir.

1.SİSTEME GİRİŞ

Kullanıcı adınız: Öğrenci numaranız, geçici şifreniz: T.C. Kimlik numaranızın ilk 5 rakamı

2.İNGİLİZCE I-II DERSLERİ MUAFİYET SINAVI GİRİŞ BAŞVURUSUNUN ALINMASI

İnglizce I ve II derslerinde, A1 ve A2 seviyesinde İngilizce eğitimi verilmektedir. İngilizce seviyelerinin en az A2 seviyesinde olduğunu düşünen ve bu dersten muaf olmak isteyenler, 23 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olan İngilizce Muafiyet Sınavına başvurabilirler.

Bu sınava girmek isteyen öğrencilerin,  http://ydyo.dpu.edu.tr internet adresindeki kayıt formunu 15 Eylül 2017 saat 23:59’a kadar doldurarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

3.DERS EKLEME

  • [Ders ve Dönem İşlemleri] menüsüne giriniz,
  • [Ders Kayıt] alt menüsüne giriniz.
  • (+) butonuna basarak birinci yarıyıla ait tüm dersleri ekleyiniz.

Birinci Yarıyıla ait tüm derslerin seçilmesi zorunlu olup, İngilizce muafiyet sınavına girmek için başvuru yapmış olsanız bile, ders seçimi yaparken İngilizce I dersini de eklemeniz gerekmektedir.

4.KESİNLEŞTİRME

- Ders ekleme işlemi tamamlandıktan sonra ders kaydının kesinleştirilmesi gerekmektedir.

Bunun için;

Önce “Kontrol Et” butonuna sonra da “Kesinleştirme” butonuna tıklayınız.

İkinci öğretim programlarına kayıt yaptıran öğrenciler, öğrenim ücretini ödemeden kesinleştirme işlemi yapamazlar.

5.DERS KAYIT ONAYI

- 11-15 Eylül 2017 tarihleri arasında kayıtlarını KESİNLEŞTİRMİŞ olan yeni öğrencilerin kayıtları 22 Eylül 2017 tarihine kadar danışmanları tarafından ONAYLANACAKTIR. ONAYLAMA İŞLEMİ için yeni yerleşen öğrencilerimizin danışmanlarına ulaşmalarına gerek yoktur.

 

 DERS PROGRAMLARINI İNCELEME

- Dersler 18 Eylül 2017 tarihinde başlayacak olup,  ders kaydını başarılı bir şekilde kesinleştiren öğrenciler,  [Genel İşlemler] menüsü altındaki  [Ders Programı] menüsüne girerek, ders koduna göre ders gün ve saatlerini, dersliklerini ve öğretim elemanını öğrenebilirler.

08 Eylül 2017, Cuma / 662 defa okundu.